Усі ми творимо нову школу України ХХІ століття

          «Школа – наш другий дім».Ми звикли до цих слів, із замилуванням і любов’ю, гордістю говоримо про ту школу, в якій навчались ми, наші діти, про той навчальний заклад, в якому працюємо. В усі віки школа має одне покликання – вчити. Учитель в усі роки залишається вчителем. Життя вимагає інтелектуально розвинутої особистості і разом із тим толерантної, відкритої до демократичного спілкування й розвитку в національному та міжнародному вимірі.
          Вміти не тільки зробити, а поділитися зробленим із колегами з інших навчальних закладів – таку мету ставила перед собою дирекція Коломийської гімназії ім.. М. Грушевського, коли взяла участь у Всеукраїнському конкурсі «100 кращих шкіл України».
          В Україні – 22 тисячі шкіл, які мають власні творчі здобутки, напрацювання, свою унікальність. У конкурсі взяли участь 1887 навчальних закладів з усіх регіонів Україні. Учительський колектив гімназії підтримав ідею взяти участь у конкурсі, адже цьому навчальному закладу є чим похвалитись. Це і участь у різноманітних міських, обласних, Всеукраїнських конкурсах, у «Панорамі творчих уроків», продуктивна робота видавничого центру, де видаються методичні посібники вчителів, участь у міжнародних програмах вчителів і учнів, проведення відкритих уроків для освітян міста, області, регіону, «Майстер-класів», друкування кращих конспектів уроків у Всеукраїнських освітніх газетах та журналах тощо. Якщо ми прагнемо рухатися до якісної освіти, то маємо показати, що вона може бути і в нашому місті.
          Завдання цього навчального закладу спрямовані на те, щоб перетворити знання й засоби діяльності, якими оволодівають учні, на розвиток кожної особистості. Навчально - виховний процес гімназії зорієнтований на здібності, схильності, потреби й життєві плани кожного з вихованців. Гімназія своєчасно реагує на зміни, які відбуваються в соціумі, прагне до створення необхідних умов для реалізації варіативної освіти в межах навчального закладу, здійснення послідовності на всіх етапах навчання й розвитку гімназистів.
          За 2001-2005 н.р. близько 350 призових місць вибороли гімназисти на міських предметних олімпіадах, 64- на обласних, 22 – стали переможцями ІІ та Ш етапів конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН, Білецька Віра, Білецька Галина, Літинська Марта стали переможцями Всеукраїнських предметних олімпіад з англійської мови, біології, екології, Зінько Мирослава ввійшла в десятку кращих знавців української мови Міжнародного конкурсу ім.. Петра Яцика. Щороку учні гімназії стають переможцями конкурсу «Майбутні лідери США», виборюючи собі путівку на рік стажування за кордоном (США). В Німеччині, Голландії, США, Польщі, Бельгії, Австрії, Англії навчаються колишні випускники. Стали кандидатами наук і колишні вихованці Монолатій Іван (історія), Кавацюк Мирослав (ядерна фізика).
          Високий рівень кваліфікації вчителів здатен організувати плідну взаємодію у процесі навчання в творчих умовах. Один заслужений вчитель України, 13 вчителів-методистів, 14 старших вчителів навчають 460 учнів гімназії. Справжніми майстрами своєї справи є Сафіна М.О., Мицкан Л.І., Голуб С.В. (англійська мова), Щепан О.М. Кох А.С. (українська мова та література), Суслова Г.М., Мельник Л.Б. (зарубіжна література), Антонюк Р.М. (історія), Матковська Л.М. (географія), Носурак І.В., Антонюк М.В. (математика), Лазор О.Я. (фізика), Михасюта Л.В. (хімія), Піскозуб С.Й. та інші.
          Вчителі гімназії регулюють самодіяльність учнів, здійснюючи перехід від репродуктивної діяльності гімназистів до активно творчої.
          Методичне забезпечення гімназії дозволяє працювати на рівні сучасних педагогічних технологій, ефективних методів викладання ( таких як проблемне навчання, концентроване подання змісту освіти, проектне навчання, створення евристичних ситуацій тощо). Учителі є авторами методичних посібників, програм, пропагандистами сучасних освітніх технологій, видають поетичні збірки. Часто із цікавими і змістовними лекціями виступають перед колегами міста і області, проводять відкриті уроки. У гімназії проводяться методичні декади, ярмарки педагогічних ідей, предметні тижні («Мої методичні знахідки», «Інноваційні технології в методиці проведення сучасного уроку» тощо).
          В гімназії створено всі умови для безперервного підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, їх самоосвітньої діяльності, участі в інноваціях, творчих пошуках, експериментах.
          Заступник директора з науково-методичної роботи Л. Цепла стала фіналістом конкурсу «Учитель року-2004» в номінації «Заступник директора», увійшовши в дванадцятку кращих завучів України.
          Гімназія не традиційний навчальний заклад, а школа нового типу, де працюють неординарні особистості. Обласний інститут післядипломної педагогічної освіти вивчив та узагальнив досвід заступника директора Л. Цеплої «Особисто орієнтований підхід до управління науково-методичною роботою в гімназії» та колишнього директора Р. Антонюка «Управління процесом розвитку та саморозвитку особистості гімназиста».
          Основна мета школи сьогодні не стільки навчити учня, скільки вчитися працювати з ним, вводити дітей у світ системних ускладнених завдань, що охоплюють досить широке поле інформації і дають змогу учневі бачити, відчувати, уловлювати на рівні точного знання інтуїції явища і процеси, які відбуваються в освіті.
          Конкурс відбувся. Гімназія ім.. М. Грушевського, директором якої є Й. Матковський, ввійшла в число переможців «100 кращих шкіл України»в номінації „ Школа сучасних освітніх технологій”. Дирекція, учительський колектив щиро вдячний за підтримку і оцінку їхньої праці газеті « Директор школи» видавництва «Шкільний світ» при сприянні Народного союзу « Наша Україна». Попереду – праця, мобілізація сил на нові підкорення вершин, бо всі ми творимо нову школу України ХХІ століття.
Ганна Вижак,
завідуюча методичним кабінетом
Коломийського міського відділу освіти,
2006 р.