У моєму 5 класі навчається хлопчик С. Іноді він поводиться як півень у курятнику. Він фізично сильніший за інших, затискує дівчат у кутку і безцеремонно мацає, а ті кричать від страху і болю. Я не знаю, що робити, оскільки сам С., схоже, сам не в змозі керувати своєю поведінкою, виявляє інфантилізм. Як вийти з цієї ситуації? Що казати хлопчику, дівчатам, батькам?
У даному випадку має місце психологічне й фізичне насильство. Психологічне насильство має такі прояви: використання крику, образ, принизливих дій, що завдають шкоди самооцінці дитини. Психологічне насильство, крім того, буває вербальним та емоційним. Вербальне насильство (словесне) чиниться у разі критики та докорів буквально за кожен вчинок. Емоційне – може відбуватися взагалі без слів за допомогою відповідної міміки, пози, поглядів, інтонації. Насильство з боку інших осіб виникає в результаті негативних моральних якостей, конфліктів у сім‘ї, незадоволення своїм способом життя, соціальним станом (погане матеріальне становище, батьки-алкоголіки тощо). Якщо у такого підлітка проявляється ще й жорстокість, то це є ознакою якогось психічного чи нервового захворювання.
Тактика поведінки. Однозначно, що будь-яке насильство (моральне, фізичне, психологічне, духовне чи сексуальне) терпіти не можна! Дівчатам, у описаній ситуації, необхідно звернутися у школі до людини, якій ви найбільше довіряєте. Це може бути класний керівник, психолог, соціальний педагог чи будь-який вчитель, який, на вашу думку, зможе зрозуміти вас і допомогти. Про поведінку хлопця обов‘язково треба повідомити шкільному психологу або соціальному педагогу, тому що самостійно з ним ви боротися не зможете.
Переконана, що у хлопця С. є конкретна причина, котра призвела до того, що він так себе поводить. Найперше, це, напевно, якісь сімейні проблеми, конфлікт із кимось із родичів. Іншою причиною, може бути й те, що йому могла відмовити якась дівчина, і таким чином він «зганяє» злість, мстить іншими дівчатам. По-третє, якщо він сильний фізично, то відчуває свою перевагу над іншими дітьми. Тому треба якось йому показати, що сила – це не найголовніше в житті. По-четверте, потрібно, щоб класний керівник поговорив із його батьками і з‘ясував, як їхній син поводить себе вдома, чи є в нього дівчина, друзі.

На жаль, багато дій можна вважати насильницькими і не всі про це знають. Можливо, саме тому багато підлітків зазнає насильства, не усвідомлюючи цього. Дуже важливо знати про це, щоб не допускати випадків насильства стосовно себе.

Консультант Тетяна Пашник

Шановний Євгене!
У 5 класі багато хлопців ще не вміють керувати своїми емоціями. Головне – спрямувати енергію в потрібне русло. Як це робити Ви, учитель, а головне мужчина (явище рідкісне в сучасній школі) обов’язково знайдете. Найперше запишіть дитину за її згодою та згодою батьків у тренінгову групу спілкування, яку веде психолог.
Консультант Галина Гундерук